Lawendowe pole

Lawenda wąskolistna, bo taka uprawiana jest na naszym polu przyciąga pszczoły wyjątkowym zapachem i mnóstwem kwiatów. Należy do roślin niezbyt wymagających, dlatego każdy początkujący ogrodnik który chce by jego ogród odwiedzały owady a zwłaszcza pszczoły powinien rozpocząć od hodowli tej rośliny.

 

Lawenda wąskolistna jest półkrzewem, który przy dobrych warunkach glebowych osiąga wysokość nawet 90 cm. Popularnie występuje w krajach śródziemnomorskich, gdyż tamtejszy klimat jest dla niej najlepszy. Jednak także w naszym umiarkowanym klimacie radzi sobie dość dobrze. Lubi lekkie, półprzepuszczalne gleby oraz ciepłą, słoneczną pogodę. 

 

Optymalna pora kwitnienia lawendy to od końca czerwca do końca lipca. Wtedy nad polem, na których rośnie, unosi się delikatny, słodki aromat. Nasza lawenda kwitnie do pierwszych mrozów. 

 

Każdego roku wysiewamy nasiona wczesną wiosną w specjalnie do tego przygotowanym rozsadniku. Gdy wykiełkują, przenosimy  je na poletko pszczelarskie. Lawendę wąskolistną sadzimy w dość dużym rozstawie, gdyż potrzebuje przestrzeni. 

 

Kwiaty lawendy wąskolistnej wykorzystujemy do sporządzania ziołomiodów i naparów, którymi karmimy pszczoły. 

miód lawendowy miód lipowy miód rzepakowy pasieka Poznań Gniezno Trzemeszno miody Wielkopolski

<< Wróć do strony głównej

09 sierpnia 2018